Alanya'da kiralık ev krizi büyüyor

Antalya genelinde ortalama kiralar 10 bin lirayı aşarken, Alanya'da ortalama bir dairenin kirası 13 bin TL'yi buldu. Şiddetli şekilde hissedilen kira artışı barınma krizine yol açıyor. Kentte yaşamak birçok emekli ve memur için imkânsız hale geldi. SÖZCÜ'ye konuşan Tüm Emekli Sen Antalya Şube Başkanı Bilge Torosoğlu, kenti terk eden insanların sayısının arttığını söyleyerek "Kent birçok memur için sürgün şehri oldu" dedi.

Alanya'da kiralık ev krizi büyüyor

Pandemi sonrası artan iç göçün yanında, Rusya-Ukrayna savaşından kaçmak isteyen Rus ve Ukraynalıların rağbet gösterdiği Alanya'da kiralar akıl almaz seviyelere geldi. Ortalama bir daire kirasının 10 bin TL olduğu Antalya'da kirada oturan vatandaşlar endişe içinde. Alanya'da ise ortalama bir dairenin kirası 13 bin TL'yi buldu.

‘TERSİNE GÖÇ HAREKETİ DAHA DA ARTABİLİR’ DİSK

Akdeniz Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, hayat pahalılığı ve enflasyonun, büyükşehirlerde yaşayan yurttaşları nispeten maliyetlerin daha düşük olduğu bölgelere göçe yönlendirdiğini anlattı. Küçük, “Tersine göç hareketinin daha da artması bekleniyor” dedi. “Türkiye'de son aylarda hızla artarak son 24 yılın rekorunu kıran enflasyon, büyükşehirler ve turizm bölgelerinde yüksek talebe bağlı olarak çok daha sert hissediliyor” diyen Küçük, şöyle devam etti:

KIYI BÖLGELERİNDE YAŞAM ZORLAŞTI

“Bu da söz konusu bölgelerde hayatın daha pahalılaşması anlamına geliyor. Fiyat artışlarının en sert hissedildiği alanlardan biri de kira tutarları oldu. En son temmuz ayında gerçekleşen asgari ücret zammına rağmen fahiş oranlarda artan kiralar, İstanbul gibi büyükşehirler ve Antalya gibi kıyı bölgelerde yaşamı daha da zorlaştırıyor. Söz konusu gelişmelerin Türkiye genelinde en yüksek kira bedeline sahip olan Muğla, Antalya ve İstanbul gibi kentlerden, doğu illerine kira kaynaklı göçe yol açtığı belirtiliyor.”

KİRALARA BİR YILDA YÜZDE 310 ZAM

Gayrimenkul sektörü analiz hizmeti şirketi Endeksa’nın verilerine göre, ortalama kiralar son bir yılda Muğla'da yüzde 73, Antalya'da yüzde 310 ve İstanbul'da yüzde 168 arttı. Küçük, yüksek kira artışlarının, bir dönem en cazip bölgeler arasında gösterilen bu büyükşehirlerin çalışan ve düşük gelirler için adeta mahrumiyet bölgesine dönüşmesine yol açtığını söyleyerek şöyle dedi: “Bu durum tersine göçü hızlandırırken, aynı zamanda çalışmak için büyükşehirlere gelmek isteyenleri de durdurdu.”

MAAŞIN YÜZDE 70’İ KİRAYA “

Fiyat artışlarının böyle devam etmesi, insanların iş bularak daha uygun fiyatlı iç bölgelere göç etmesine neden olacak” diyen Küçük; özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve gözde sahil kentlerinde çalışan bir emekçinin maaşının yüzde 70'ini kiraya vermek zorunda kaldığını aktardı. Kiralara getirilen azami yüzde 25 artış zorunluluğuna rağmen, ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan sorunların artarak devam ettiğini bildiren Küçük, “Özellikle üniversite öğrencilerinin metropollere dönüş yaptığı eylül ayından itibaren, çok büyük bir barınamama sorunu ile karşı karşıya kalınmıştır” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER