taksimetre 'haksızlığı'

vatandaşlar, taksicilerin taksimetre açmama, ekstra ücret talep etme ve sarkıntılık yapma gibi sorunlarını dile getirdi

taksimetre 'haksızlığı'

Alanya'da taksi kullanmak isteyen vatandaşlar, taksicilerin taksimetre açmama, ekstra ücret talep etme ve sarkıntılık yapma gibi sorunlarla karşılaşıyor. Özellikle turistlerin yoğun olduğu bölgelerde, taksicilerin kafalarına göre fiyat belirlediklerinden ve taksimetre açmadıklarından yakınan vatandaşlar, bunun haksızlık olduğunu dile getirdiler.

 'HEM TAKSİMETRE AÇMIYOR HEM SARKINTILIK YAPIYORLAR'

Hani Roşenrava isimli bir vatandaş, Alanya’da bu duruma çok düştüğünü söyledi. "Özellikle yakın mesafelerde ve indi-bindide de ekstrayı istiyorlar. Aksi takdirde taksiye binemiyoruz. Taksimetre açmama gibi sıkıntılar var. Çok turist olduğu için kafalarına göre fiyat veriyorlar. Bu duruma daha önce maruz kaldım. Taksicinin taksimetreyi açtığını sandım ama açmamış. Neden açmadığını sorduğumda, ‘Buranın zaten fiyatı belli, bu kadar ödeme yapmanız gerekiyor’ şeklinde cevaplar aldım. Bu olaylar yüzünden taksiyi kullanmamaya çalışıyoruz. Acil bir durum olduğunda taksi bulmakta zorlanıyoruz. İllaki mesafemiz uzun olacak ki bizi alıp götürsünler. Bu tür insanlarla karşılaştığımızda fazla tartışmamaya çalışıyoruz. Kadın olarak yapabildiğim tek şey plakasını alıp şikayette bulunmak oluyor. Sorunumu bu şekilde çözmeye çalışıyorum. Ayrıca kadın olduğum için taksi içinde sarkıntılık edip uygunsuz tekliflerde de bulunuyorlar. Hem taksimetre açmıyor hem de sarkıntılık yapıyorlar" açıklamasında bulundu.

Cennet Su Demir isimli bir vatandaş ise, taksicilerin çok haksızlık yaptığını ifade etti. "Yabancılar burada bizden daha iyi yaşıyor, onun için yaptıklarını düşünüyorum. Turistlere daha çok yapıyorlar, Türklere yaptıklarını pek fazla duymadım ve görmedim. Ben bu durumu daha önce yaşamadım. Babam da taksici ve bazen kendisi de bunu yapıyor" şeklinde konuştu.

 'ŞOFÖRLER ODASININ TAKSİCİLERE EĞİTİM VERMESİ GEREKLİ'

Tahsin Kürşat isimli vatandaş, yakın geçmişte 92 TL yazan taksimetreden 100 TL istendiğini anlattı. Kürşat, "Maalesef bu olayı çok yapıyorlar. Taksicilerin genelinin sabıka kaydı var, eğitimsizler ve eğitim almaları gerekli. Bir iş yapamayıp parayı taksicilikte kazanacaklarını sanıyorlar. Şoförler odasının bu insanlara 3 ayda 6 ayda bir eğitim vermeleri gerekiyor. Bilgilendirmeleri lazım. Geçen sene bir olay yaşadım, adam sevgilisini ön koltuğa bindirmiş ve bana ‘Sevgilim de gelebilir mi?’ diye sormuştu. Şoförler odasının bu tür insanları bulup uyarmaları gerek ve bir daha böyle bir şey yaparlarsa meslekten men etmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yasin Odabaşı isimli vatandaş, taksiyi çok fazla kullanmadığını ancak çevresindeki yakın arkadaşlarının taksimetre açmama sorunundan çok şikayetçi olduğunu belirtti. Odabaşı, Taksicilerin her yere kafalarına göre fiyat verip, taksimetre açmadıklarını sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2023, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER