İTALYAN BÜYÜKELÇİLİĞİ EĞİTİM ATEŞESİ 28 KİŞİLİK EKİBİ İLE ALANYA’DA

Yaşam Tasarım Okullarının İtalyan Büyükelçiliği Eğitim Ataşesi Sayın Prof Anna Frigioni Hanımefendi'nin destekleriyle gerçekleştirdiği Lodi Liceo Scientifico e Classico Lisesiyle değişim programı sayesinde 23 İtalyan öğrenci ve 5 İtalyan öğretmen Türk sosyal hayatını, Türk kültürünü, Türk tarihini yerinde tanıdı. Yaşam Tasarım Okulları öğrencilerinin ev sahipliğini üstlendiği programda İtalyan misafirlere Alanya Kaymakamı Sayın Fatih Ürkmezer’in de destekleri ile Antalya Müzesi, Side, Perge, Aspendos, Alanya Kalesi, Kızılkule gibi antik ve tarihi yerler gezdirildi. Alanya ve Türk mutfağına ait yemekler, Türk örf ve adetleri, gelenekleri tanıtıldı.

İTALYAN BÜYÜKELÇİLİĞİ EĞİTİM ATEŞESİ 28 KİŞİLİK EKİBİ İLE ALANYA’DA

18 Mart akşamı Alanya Kültür Merkezinde sahnelenen ve Yaşam Tasarım Okullarının hazırladığı Diriliş adlı oyun İtalyan misafirlere ve Alanya halkına sunuldu. İtalyan öğretmen ve öğrenciler gösteriyi çok beğenip önceden çalıştıkları türkü ve şarkıları seslendirerek misafirperverliği için okul öğrenci, öğretmen ve yönetimine teşekkür ettiler. Sahnede “Dünya Barışı” mesajı verildi. 


YAŞAM TASARIM OKULLARINDAN OKUL ÖNCESİ EĞİTİME YENİLİKÇİ BİR YAKLAŞIM: KUNO METODU

Okul öncesi eğitim, çocuğun gelişim alanlarını destekleyerek yetişkinlik döneminde daha üretici ve verimli olmasına, var olan potansiyelini ortaya daha kolay bir şekilde çıkarmasına yani kendisini keşfetmesine olanak sağlar.  Okul öncesi eğitimin öneminin farkında olan Yaşam Tasarım Okulları Japon okul öncesi eğitiminin duayeni Mr. Yasuyoshi Kuno ile Alanyadaki okul öncesi öğretmenlerini eşsiz bir workshop çalışmasında buluşturdu.  Yaşam Tasarım Okullarının özel misafiri olarak 21 Mart Salı günü Alanya'ya gelen Japon Okul Öncesi Eğitiminin önde gelen isimlerinden Mr. Yasuyoshi Kuno Alanya'daki okul öncesi öğretmenlerine bir sunum gerçekleştirdi. Kaymakamımız Sayın Fatih Ürkmezer ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf Yılmaz'ın da katıldığı sunumda konuşma yapan Salih Orgun ve Meral Orgun böyle bir eğitime öncülük etmekten mutluluk duyduklarını dile getirdiler. Kuno Metodu ve Gakken hakkında da konuşan Salih Orgun “Japonya, İkinci Dünya Savaşı’nın izlerini en derin yaşayan ülkelerden biri oldu. 60 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiği tarihin en kanlı savaşında Japonya’nın 2 milyon 100 bin askeri ve 580 bin sivil vatandaşı yaşamını yitirdi. Özellikle Nagazaki ve Hiroşima kentlerine atılan atom bombalarının açtığı yara hala hastalıklarıyla, ölümleriyle etkisini sürdürüyor. Tokyo Yönetimi, neredeyse harap ülkeyi tekrar güçlendirmek adına iki yola girdi. Bir teknoloji diğeri de eğitim. Dünyaca ünlü Japon markaların kurulduğu veya güçlendiği döneme baktığınızda savaşın sonunda yaşanan gelişim sürecinde yaşandığını görmek mümkün. Bu sebeplerden ötürü bugün sizleri Kuno Metodu ve Gakken Projemizle tanıştırmak istedik.” Diyerek ikinci projeleri olan Gakken hakkında da bilgi verdi. Konuşmaların hemen ardından Mr. Kuno öncülüğünde workshop çalışması uygulandı. Alanyadaki pek çok okul öncesi öğretmeninin katıldığı eğitimde 3-6 yaş çocukların zihinsel ve duygusal gelişimini destekleyici etkinliklerden örnekler sunuldu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER