Erken seçim tarihi belli oldu!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 37. hükümetini kurmasının ardından ocak ayında geçekleşecek erken seçimin tarihini açıkladı.

Erken seçim tarihi belli oldu!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yeni hükümetini kurdu. 37. Hükümetin kabinesinde yer alacak isimler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tatar tarafından onaylandı. Cumhurbaşkanı Tatar’a kabinede yer alacak isimleri UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu sundu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Demokrat Parti (DP) koalisyon hükümeti, UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu başkanlığında kuruldu. Sucuoğlu, kabine listesini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a sundu. Kabineyi sunmasının ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Sucuoğlu, sunduğu isimleri Cumhurbaşkanı Tatar'ın onayladığını söyledi. Daha sonra Sucuoğlu, KKTC'nin 37. hükümetinin kabinesinde yer alan isimleri okudu. Kabinedeki isimler şöyle; ‘Başbakan Faiz Sucuoğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Maliye Bakanı Dursun Oğuz, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Ali Pilli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman.’ Kurulan yeni hükümet ile ilgili UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu, ‘Yeni Bakanlar Kurulu'muz ülkemize ve halkımıza hayırlı olsun. Önümüzdeki iki küsur ay bir seçim hükümeti olarak geçecek. Ülkeyi hükümetsiz bırakmama anlamında kısmetse ocak ayında yapılacak olan bir erken seçime götüreceğiz. Esas olarak hükümetimizin görevi budur.’ dedi. Cumhuriyet Meclisi’nde bekleyen 6 yasa tasarısı olduğunu hatırlatan Sucuoğlu, bu konuda muhalefet partileriyle birlikte hareket edeceklerini söyledi.

KKTC'DE ERKEN SEÇİM TARİHİ BELLİ OLDU

37. hükümetini kuran Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 6 yasa tasarısı gündemde. Cumhuriyet Meclisi’nde bekleyen 6 yasa dışında gündem Ocak ayına yapılacak erken seçim var. Ülkeyi hükümetsiz bırakmak istemediklerini dile getiren UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu, Ocak ayında erken seçime gidileceğinin sinyallerini verdi. Sucuoğlu, erken seçim tarihi için 9 Ocak 2022 tarihini telaffuz ettiklerini anımsatarak gelecek yılın bütçesini seçimden önce geçirmek istediklerini ve bu yüzden erken seçimin 9 Ocak'tan birkaç hafta sonrasına kalabileceğini ifade etti. Diğer parti temsilcileriyle erken seçim konusunda görüşme yaptıklarını aktaran Sucuoğlu, ‘Tahmin ediyorum ocak ayı içerisinde seçim olur, net tarih önümüzdeki günlerde belli olur. Eğer bütçeyi geçirme anlamında bir sıkıntı olmayacaksa 9 Ocak tercihimizdir. Ocak ayı içerisinde erken seçim konusunda tüm partiler görüş birliği içerisinde.’ dedi. 30-31 Ekim'de gerçekleştirilen UBP 22. Olağan Kurultayı'nda Genel Başkan olarak seçilen Sucuoğlu, 1 Kasım'da Cumhurbaşkanı Tatar tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilmişti. KKTC'de erken seçim tarihi 23 Ocak olarak belirlendi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Cumhuriyet Meclisinde temsil edilen tüm siyasi partiler, 23 Ocak 2022'de erken seçime gidilmesi konusunda mutabakata vardı. Cumhuriyet Meclisi Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu, Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu başkanlığında toplandı. Mecliste yapılan toplantıya, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ve Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı katıldı. Toplantıyla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sennaroğlu, 23 Ocak'ta oy verileceği göz önüne alınarak Meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesinin gerekli çalışmayı yapması için tüm partilerin mutabakata vardığını ifade etti. Sennaroğlu ayrıca Seçim ve Halk Oylaması Yasası'nda yapılması düşünülen değişiklikle ilgili komite kurulması konusunda karar çıktığını kaydetti. Komitede her siyasi partiden eşit oranda temsiliyet olacağını ve kararların oy birliğiyle alınması konusunda mutabakata varıldığını vurgulayan Sennaroğlu, komitenin 'karma oy sisteminin ortadan kaldırılması ya da değiştirilmesi' konusunda çalışma yapacağını ifade etti. Sennaroğlu, partilerin seçim öncesi bütçenin geçirilmesi için bütçe toplantılarının 3 gün komitede, 3 gün de Genel Kurulda görüşülmesi şeklinde ortak karar aldığını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER