Faturala ödemelerinde yeni döneme giriliyor

Tesk Genel Başkanı yaptığı açıklamalarda, pandemi nedeniyle oluşan zor şartlarda faturaların tarifeli sisteme geçmesini önerdi.

Faturala ödemelerinde yeni döneme giriliyor

Tesk Genel Başkanı Bendevi Palandöken faturaların kış ve yaz tarifesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Pandemi sebebiyle böyle bir yöntemin gerekli olduğunu vurgulayan Bendemi Palandöken sözlerine şu açıklamalarla devam etti; “Elektrik ve doğalgaz, kış aylarına girdiğimiz ve pandeminin halen sürdüğü bu dönemde her zamankinden daha çok tüketiliyor. Bu nedenle faturalarda yaz ve kış tarifesi uygulanmalı"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamalarda pandemi döneminde fiyatların çok arttığını bu sebepten ötürü 6 ay yaz 6 ay kış tarifesinin faturalara yansıması gerektiğini belirtti. Bendevi Palandöken sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Akaryakıt, doğalgaz, kartlı abonelerde makine işlem ücreti, bununla birlikte kur dalgalanması ve gıda fiyatlarının artışı gibi birçok konu gündemdeyken, en azından elektrik ve doğalgaz faturalarında vergi ve fonlara bir düzenleme getirilmeli. En temel faturalar olan elektrik ve doğalgazda 6 ay yaz 6 ay kış tarifesi uygulanmalı ve KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmeli. Yalnızca bu düzenleme bile tek başına milyonlarca kişiyi sevindirecektir. Çünkü bu faturalardaki vergi fon veya kesintilerin oranı neredeyse tüketim bedeline yaklaşacak. Öyle ki doğalgazda KDV, elektrikte KDV, enerji fonu, TRT payı, elektrik ve doğalgaz tüketim vergisi gibi kalemlerde bedel yansıyor. Yani doğalgazın yüzde 18’i, elektriğin yüzde 20’si tamamen vergi ve fonlardan oluşuyor”

FATURALARIN İYİLEŞMESİ VATANDAŞLARI SEVİNDİRİR

Fatularda ki vergi oranının düşürülmesi durumunda en çok esnafların mutlu olacağını ancak emekli, öğrenci, ve asgari ücretlilerinde bu durumdan faydalanacağını belirten Bendevi Palandöken sözlerini şu şekilde noktaladı; “Günlük hayatımızda en çok harcamayı konuttan sonra doğalgaz, elektrik ve su faturalarına yapıyoruz. Kazancımızın 4’te 1’ini harcadığımız bu temel faturalarda KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi ile elektrikte sanayi abonelerinde olduğu gibi TRT payının kaldırılması A’dan Z’ye her kesimi mutlu eder ve ekonomik olarak rahatlatır. Pandemi sürecinin halen devam ettiği, hijyenin her şeyden önemli olduğu ve aynı zamanda kış aylarına girdiğimiz bu dönemde bu faturaların vergi ve fon kısımlarında indirim bekliyoruz. Bu indirim kalıcı olmasa bile en azından yeni yılın ortasına kadar sürmeli.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER