Korkulu rüya geri mi dönüyor?

Yeni koronavirüs varyantının Türkiye'de görülmediği açıklandı. Yine yapılan duyuruda geçtiğimiz yıllardaki gibi bir kapanma durumunun olmayacağı aktarıldı.

Korkulu rüya geri mi dönüyor?

Covid-19'un yeni varyantı Eris, çeşitli ülkelerde görülmeye başlandı.  Yeni covid varyantının Türkiye'de de olup olmadığı sorusunun cevabı merak edilmeye başlandı.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.  "Türkiye'de görülmedi"  Fahrettin Koca, Covid-19'un yeni varyantı Eris'in (EG.5.1) şu ana kadar Türkiye'de görülmediğini dile getirdi.  Koca ayrıca geçtiğimiz yıllardaki gibi kapanma durumunun olmadığını sözlerine ekledi.  "Griple nasıl mücadele ediyorsak aynı şekilde olacak"  Bakan Koca son olarak, "Griple nasıl mücadele ediyorsak aynı şekilde olacak" dedi.  Kızamık vakalarındaki durumun sorulması üzerine ise Koca, vakaların birkaç ay öncesine göre ciddi oranda azaldığını söyledi.  "Bu dönemde giderek mutasyonlarla etkinliği daha da azalan bir varyant dönemi görüyoruz"  Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamaları şu şekilde:  Ülkemizde bu ve benzeri bir varyant görülmedi. Bu görülen varyantlar bizi asla endişelendirmesin ve kapandığımız dönemlere geçme gibi bir durum söz konusu değil. Hala Covid görülüyor. Bu dönemde giderek mutasyonlarla etkinliği daha da azalan bir varyant dönemi görüyoruz. O nedenle virülansı artan, hastaneye yatışı daha da artıran herhangi bir durum söz konusu değil.

Yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanlar dikkat!

Genel korunma tedbirlerimiz gripte nasılsa bundan sonraki süreç de aynı olmalı. Yaşlılarımız, kronik rahatsızlığı olanlar kalabalık ortamlardan, virüs etkisinde olan vatandaşlardan kendilerini korumak için gayret göstermeleri yapılacak uygulamadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER