Çin düğmeye bastı roketleri art arda fırlattı!

Çin ve Tayvan arasında ABD’nin de dahil olduğu gerilim Pekin yönetiminin tatbikatı ile zirveye ulaştı. Çin ordusu tatbikat adı altında önce Tayvan Boğazı'nı füzelerle bombaladı ardından da boğazı kapattığı iddia edildi. Şimdi dünyanın gözü ABD’nin vereceği tepkide.

Çin düğmeye bastı roketleri art arda fırlattı!

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin planlanan Tayvan ziyareti, Çin ve ABD arasındaki gerilimi tırmandırdı. Çinli yetkililer bu hafta içerisinde ABD’ye art arda uyarılarda bulundu. Merkezi Pekin'de bulunan Güney Çin Denizi Stratejik Araştırma Girişimi adlı düşünce kuruluşunun derlediği seyir takip verilerine göre, ABD donanmasına ait Ronald Reagan uçak gemisi, hafta başında güdümlü füze taşıyan bir destroyer ve kruvazör ile Singapur'dan ayrılarak kuzeydoğu yönünde Güney Çin Denizi'ne doğru hareket etmişti.

ÇİN MEDYASINDA SAVAŞ ÇAĞRILARI!

Pelosi'nin ziyaret açıklamasıyla birlikte artan askeri hareketliliğin ardından Çin medyası, savaş manşetleri atmaya başladı. Çin hükümetine bağlı yayın organı Global Times ve Mao Zedong döneminden beri yayın yapan Halkın Günlüğü gazetesi, ABD'ye yönelik tehditlerde bulundu.

TÜM UÇAKLARINIZI VURURUZ!

Çin Komünist Partisi ve yayın organı Halkın Günlüğü'nün "özel yorumcusu" sıfatıyla güncel konular hakkında görüş bildiren Hu Şijin yaptığı paylaşımda, "Eğer Nancy Pelosi ve ona eşlik eden savaş uçakları uyarılarımızı dikkate almazsa, önce zorlarız. Eğer hala Tayvan'a yaklaşmakta ısrar ederlerse, o zaman hem Nancy Pelosi'nin uçağını hem de ona eşlik eden savaş uçaklarını vururuz" ifadelerini kullandı.

ÇİN ROKETLERİ ATEŞLEDİ!

Çin ordusu tatbikat adı altında önce Tayvan Boğazı'nı füzelerle bombaladı ardından da boğazı kapattığı iddia edildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER