İsveç, Avrupa Birliği'nin kripto para madenciliğini yasaklamasını istedi

İsveç tarafından yapılan yeni açıklamalara göre yetkililer, kripto para madenciliğinin iklim hedeflerine uymadığını gerekçe göstererek Avrupa Birliği’ne yasak çağrısında bulundu.

İsveç, Avrupa Birliği'nin kripto para madenciliğini yasaklamasını istedi

İsveç Mali Denetleme Kurulu Başkanı Erik Thedeen ve Çevre Koruma Ajansı Başkanı Björn Risinger tarafından imzalanan yeni bir açıklamada, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para madencilik faaliyetlerinin İsveç’in ve Avrupa Birliği’nin Paris İklim Anlaşması hedeflerine ulaşmasını engelleyebileceği ifade edildi.Yayınlanan açıklamalarda yetkililer, Avrupa Birliği’nin bu ‘yoğun enerji’ harcayan dijital varlıkların madenciliğini yasaklamasını istediklerini belirtti.Açıklamalara göre kripto para madenciliği, yılda 120 milyon ton kadar CO2 emisyonu üretiyor. Bu sayının da İsveç ve Tayland arasında 100 milyon uçuşa bedel olduğu, bu yüzden iklim değişikliklerine önemli katkılar sağladığı belirtiliyor.

‘Madenciler Avrupa’ya göç ediyor’

Yetkililer ayrıca, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) madenciliğinin bir yılda İsveç’in normalde kullandığından iki kat daha fazla elektrik tükettiğini de söyledi. Buna ek olarak; Çin’in yasağının madencilerin İskandinav ülkelerine göç etmesine sebebiyet verdiği, bu sebeple de madencilik için kullanılan elektrikte ciddi bir artış yaşandığı açıklamalarda vurgulandı.

Avrupa'daki elektrik tüketimini artırıyor

Kripto para birimlerinin yasadışı amaçlar için kullanıldığını söyleyen yetkililer, madencilerin yenilenebilir kaynaklar kullanmasına da sıcak bakmadıklarını belirttiler. Bu açıklamaların sonunda da  Avrupa Birliği’ne kripto para madenciliğini yasaklama çağrısında bulunuldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER