Pfizer yeni Kovid-19 hapı geliştirdi

Pfizer Inc. ürettiği Kovid-19 hapının yüksek riskli hastalarda hastaneye yatışları ve ölümleri %89 oranında azalttığını açıkladı.

Pfizer yeni Kovid-19 hapı geliştirdi

İlaç üreticisi Pfizer cuma günü yaptığı açıklamada, gözlenen “çok yüksek etkinlik nedeniyle” artık tedavinin klinik deneylerinde yeni hasta almadığını ve deney sonuçlarını acil kullanım izni için mümkün olan en kısa sürede ABD düzenleyici makamlarına sunmayı planladığını söyledi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre 1.219 aşılanmamış yetişkin üzerinde uygulanan 5 günlük ilaç tedavisi semptomların başlaması üzerinden geçen 3. ya da 5. gün itibarıyla uygulandığı durumda hastaneye kaldırılma oranları büyük ölçüde düştü. Paxlovid isimli ilaç proteaz isimli bir enzime bağlanarak virüsün kendini çoğaltmasını engelliyor.

Testler sonucunda hastalanmaları üzerinden 3 gün geçtikten sonra tedavisine başlanan kişilerin sadece %0,8’i hastaneye kaldırıldı ve kimse hayatını kaybetmedi. Tedavi sürecinde placebo adı verilen fonksiyonsuz madde verilen deneklerin yüzde 7’si ise hastaneye kaldırıldı veya hayatını kaybetti.

Pfizer'ın hisseleri piyasalar açılmadan önceki işlemlerde hızlı bir yükseliş kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER