ALKÜ başarı çıtasını yükseltiyor

Akademik başarılarını her geçen gün yükselten Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) URAP tarafından açıklanan 2022-2023 Türkiye Üniversiteler Sıralamasında 17 basamak birden yükseldi

ALKÜ başarı çıtasını yükseltiyor

2015 yılında kurulan, Türkiye’nin en dinamik ve genç Üniversitesi olarak bölgeye, ülkeye ve bilim dünyasına önemli katkılarda bulanan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) bilimsel alanda yaptığı çalışmalarla yükselmeye devam ediyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesinde kurulan “University Ranking by Academic Performance” (URAP) tarafından 2022-2023 eğitim yılı değerlendirmesi açıklandı. URAP sıralamasında ALKÜ, 2021-2022 döneminde 230,85 puanını, 2022-2023 döneminde 398,31 puana yükselterek her sene başarısını artırdı. ALKÜ, aynı zamanda geçen yıl 179 üniversite arasında 161. sıradayken, bu yıl 183 üniversite arasından 144. sıraya yerleşerek 17 basamak birden yükseldi. URAP, bu sene üniversiteleri; Makale, Atıf, Bilimsel Doküman, Doktora, Öğretim Üyesi, Uluslararası İş Birliği, Yurtiçi İş Birliği ve TÜBİTAK projeleri gibi kategorilerde değerlendirdi. Hatırlanacağı üzere Uluslararası sıralama kuruluşu AD Scientific Index’in “Türkiye’nin en başarılı 10.000 akademisyeni" listesine ALKÜ’den 80 akademisyen girmeyi başarmıştı.

ALKÜ TIP FAKÜLTESİ YÜKSELMESİNİ SÜRDÜRDÜ

Özellikle turizm, tıp, mühendislik ve eğitim alanlarında yeni projeler, tedavi yöntemleri, buluşlar ile ülkemize önemli katkılar sunmaya devam eden ALKÜ, 2000 Yılından Sonra Kurulan Üniversiteler alanında da birçok üniversiteyi geride bıraktı. ALKÜ bu alanda geçtiğimiz yıl 108 üniversite arasında 91. sırada yer alırken, bu yıl ise 112 üniversite arasından 76. sıraya yükseldi. Tıp Fakültesi Olan Üniversiteler Sıralamasında ise ALKÜ geçtiğimiz yıl 83 üniversite arasında 80. olurken, bu yıl aynı alanda 87 üniversite arasından 76. sıraya yükseldi.  

‘ALANYA, SAHİP ÇIKTIKÇA YÜKSELME DAHA HIZLI OLACAKTIR’

ALKÜ’nün her yıl başarı çıtasını yükselttiğine değinen Rektör V. Prof. Dr. Arife Uslu Gökceoğlu, ALKÜ’nün her yıl gözle görülür bir yükselişini sürdürdüğünün altını çizdi. Yükselişin devam etmesi için gerekli adımları kararlılıkla atmaya devam edeceklerini vurgulayan Gökceoğlu, “8 yıllık bir üniversitenin kısa sürede elde ettiği bu başarı yadsınamaz. Akademik çalışmalar çok yönlü bir alan olmakla birlikte bilimsel çalışmaları yapabilmek adına başarılı akademisyen grubumuzun sergilediği gayretler bizler için bir gurur vericidir. 8 yıllık bir üniversite ile 20 veya 30 yıllık bir üniversitenin imkanlarının aynı olması zor. 580 akademik personele sahip Üniversitemizin bin 500 hatta 2 bin akademik personele sahip üniversiteler ile karşılaştırılması için insan üstü bir çaba gerektirmektedir. Bilimsel çalışmalarımızın sayısını artırmak ve akademisyenlerimize daha iyi şartlarda çalışmalarını sağlamak adına mevcut imkanlarımızın üzerine yeni ve kapsamlı bir laboratuvar kuruyoruz. Geçtiğimiz günlerde Hayırsever Hacıkadiroğlu Ailesinin desteği ile Cikcilli Yerleşkesine ALKÜ Faika Hacıkadiroğlu Merkezi Araştırma Laboratuvarı’nın temelini attık. Alanya’nın en büyük merkezi araştırma laboratuvarını tamamladığımızda sıralamadaki yerimizin daha üst basamaklarda olacağına inancım büyüktür. Alanya, üniversitesine sahip çıktıkça, üniversitemizin imkanları arttıkça başarı grafiğimizin yükselmesi daha hızlı olacaktır.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2023, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER