Alanya Emniyeti’nden ‘suya birden dalmayın’ uyarısı

Boğulma vakalarına dikkat çeken Alanya Emniyeti, “Su ile vücudunuz arasındaki ısı farkı nedeniyle çoğu zaman fenalaşmanıza ve paniğe kapılarak boğulmanıza sebep olabileceği için suya birden dalmayın” uyarısında bulundu.

Alanya Emniyeti’nden ‘suya birden dalmayın’ uyarısı

Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Büro Amirliği suda boğulma vakalarına karşı alınacak tedbirleri içeren broşür dağıttı. Keykubat Plajı’ndaki vatandaşlara dağıtılan broşürde şu uyarılar yer aldı:  

*Tanımadığınız bir suda tek başınıza yüzmeyin 

*Zeminini bilmediğiniz bir suya tepe üstü atlamayın.

*İyi bir yüzücü olduğunuzu ispatlamaya çalışmayın.

*Tehlikeli numaralar yapmaktan ve uzaklara açılmaktan kaçının.

*Tek başınıza yüzerken sürat motorlarına dikkat edin.

*Tekne kullanıyorsanız, cankurtaran yeleği giyin.

*Şaka niyetiyle de olsa, hiç kimseyi habersiz suya itmeyin.

*Su ile vücudunuz arasındaki ısı farkı nedeniyle çoğu zaman fenalaşmanıza ve paniğe kapılarak boğulmanıza sebep olabileceği için suya birden dalmayın.

*Yüzerken, küçük çapta da olsa, fenalık hissettiğiniz an sudan çıkın. *Sulama kanallarında, barajlarda veya göletlerde yüzmeyin.

*Boğulmak üzere olan ve çırpınan birini gördüğünüz zaman, bu konuda tecrübeniz yoksa kurtarmak için gitmeyin. Zira boğulmak üzere olan kazazede, can havliyle size tutunmaya çalışacak ve sizin de kendisi ile birlikte boğulmanıza sebep olabilecektir *Deniz yatağı ve deniz simidi gibi içi hava doldurulmuş plastik materyallere güvenmeyin, kendinizi denizin kucağına bırakmayın. Çünkü farkında olmadan rüzgâr ve akıntı, plastik yatağı veya botu açığa sürükleyebilir.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER