Ehliyet sınavına girecekler dikkat!

Birçok kişi ehliyet sınavı için gün beklerken MEB sınav değişikliği hakkında açıklamalarda bulundu. e-Sınav formatında yapılan ehliyet sınavlarına yeni bir düzenleme geldiğini açıklayan MEB, detayları web sitesinden paylaştı. İşte o detaylar…

Ehliyet sınavına girecekler dikkat!

Birçok kişinin hazırlandığı ve MEB tarafından düzenlenen ehliyet sınavında yenilikler yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada, e-Sınav formatında yapılan sınav sorularında ilk kez animasyonlu içeriklerin yer alacağını belirtti.

EHLİYET SINAVINDA DEĞİŞİKLİK

Eğitimde dijitalleşmeye giden MEB, ehliyet sınavlarına yeni bir soru formatı getirildiğini açıkladı. Yapılan yeni düzenleme ile e-Sınav üzerinden gerçekleştirilen ehliyet sınavlarında animasyonlu soruların yer alacağı belirtildi. Konuya dair değerlendirmelerde bulunan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ‘Uygulama, soruların daha anlaşılabilir olmasını sağladığı gibi ölçülmek istenen davranışların da net bir şekilde ortaya konulmasına katkıda bulunacak’ şeklinde konuştu.

EHLİYETTE ANİMASYONLU SINAV SİSTEMİ

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ehliyet sınav uygulamalarında sürekli yenilikler yapılmaya devam ediliyor. Yapılan son değişiklik hakkında değerlendirmelerde bulunan bakanlık, ehliyet sınavlarında yer alan soruları görsel açıdan zenginleştirmek, soruların içeriğini ve sağlayacağı yararı geliştirmek için animasyonlu sorular kullanma kararı aldı. Hazırlanacak animasyonlu sorularda adaylar gerçek yaşama uygun durumlarla karşılaşacak.

DENEME SINAVLARI ERİŞİME AÇILDI

Sürücü adaylarının sınav öncesi pratik yapmaları ve kendilerini ölçmeleri için adayların sınav öncesinde soru çeşidini tanıması için animasyonlu soruların da yer aldığı deneme sınavları hazırlanarak Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün resmi web sitesinde erişime açıldı.

İŞİTME ENGELLİ ADAYLARA SINAV DESTEĞİ

Yapılan düzenlemelerde işitme engelli vatandaşları unutmayan MEB, işitme engelli adaylara sınav desteği için de çalışmalar yapmaya hız kesmeden devam ediyor. İşitme engelli adaylar için işaret dilinde sürücü eğitim setleri ve buna yönelik animasyonlu soruların hazırlığı yapılan açıklamada yer aldı.

Sınavların daha kaliteli ve güvenilir olması için yenilikler peşinde olduklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Uygulama, soruların daha anlaşılabilir olmasını sağladığı gibi ölçülmesi istenen davranışların da net bir şekilde ortaya konulmasına katkıda bulunacak.” Şeklinde konuştu.Ehliyet sınavları için hazırlanan bu yeni sisteminin güvenirliği oldukça artırdığına dikkat çeken Özer, “İşitme engelli adaylarımız için de işaret dilinde sürücü eğitim setleri ve animasyonlu soruların hazırlanmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Tüm çalışmalarımız büyük bir özveriyle yürütülüyor. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER