Akciğer sağlığı için birebir! Kanser riskini önlüyor

İnsan vücudunun yiyecekleri yakıt olarak kullandığını dile getiren Diyetisyen Hande Güngör, akciğer sağlığı için gerekli olan 10 besin grubunu açıkladı. İşte detaylar...

Akciğer sağlığı için birebir! Kanser riskini önlüyor


Akciğer sağlığı için tüketilmesi gereken 10 besin grubunu açıklayan Diyetisyen Hande Güngör konu ile ilgili detaylı bilgiler paylaştı.

Akciğer sağlığı hakkında bilgi veren Güngör şunları kaydetti: "Gıdaların vücutta yakıta dönüştürülmesi sürecine metabolizma denir. Oksijenle beraber işlenen gıdaların doğru metabolize olması için sağlıklı solunum sistemine ihtiyacı vardır. Sağlıklı ve çeşitli seçilen besinler ile oluşturulan dengeli bir beslenme planı sağlıklı nefes almayı ve akciğer sağlığını korumayı destekler. Karbonhidratlar metabolize olurken daha çok, yağlar ise daha az karbondioksit üretirler. Bu sebeple solunum sıkıntısı yaşayan bireylerin daha düşük karbonhidratlı ve daha yüksek yağlı diyet uygulamaları daha rahat nefes almalarını sağlar. Akciğer sağlığını korumak için, taze meyve sebze tüketimi, antioksidanlardan zengin vitamin-mineral alımı, yeterince sıvı tüketimi ile ideal kilonun korunması önemlidir."

LİF ZENGİNİ BESİNLER AKCİĞER SAĞLIĞINI KORUYOR

Akciğer sağlığı için lif bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesini öneren Güngör, ‘’ Arpa, yulaf ve mercimek gibi gıdalar, B vitamini, magnezyum, selenyum ihtiva eder. Bu gıdalar akciğer sağlığını destekler’’ dedi.

BREZİLYA CEVİZİ

Kuruyemişlerin de akciğer sağlığı için önemli olduğunu aktaran başarılı diyetisyen, ''Özellikle selenyumun en zengin kaynaklarından olan brezilya cevizi, yüksek antioksidan içeriğiyle solunum ve bağışıklık fonksiyonlarını iyileştirici etki gösterdiği bilinmektedir'' diye aktardı.

ANTİOKSİDAN ZENGİNİ VİTAMİN VE MİNERALLER

Antioksidan yönünden zengin vitaminler ve mineraller, yüksek antioksidan etki gösteren C ve E vitaminin yeterli alımı akciğer fonksiyonunu desteklemektedir.

AKCİĞER KANSERİ RİSKİNİ AZALTIYOR!

Taze sebzelerin yüksek lif ve flavanoid içeriği sayesinde akciğer fonksiyonunu iyileştirdiğini söyleyen uzman isim, pancar, biber, kabak, domates, kırmızı lahana, pazı gibi sebzelerin KOAH ve akciğer kanseri riskini azalttığı belirtti.

OMEGA-3 KAYNAĞI BESİNLER

Akciğer sağlığını koruyan Omega-3 kaynağı besinler; deniz somonu, hamsi, sardalya.

AKCİĞERİN KORUYUCU KALKANI: TAZE MEYVELER

Güngör, taze meyvelerin özellikle de elma, yaban mersini gibi yüksek antosiyanin ile akciğerlerin oksidatif hasardan korunmasına katkı sunduğunu aktardı.

YOĞURT KOAH RİSKİNİ AZALTIYOR!

Yoğurt, kalsiyum, fosfor ve selenyum açısından zengin olmasından dolayı KOAH riskini azaltmaktadır.

FONKSİYONEL GIDALAR AKCİĞERİ KORUYOR!

Fonksiyonel gıdalar hakkında konuşan Güngör, ''Yüksek antioksidan, antiinflamatuar içerikleri ile zerdeçal, yeşil çay, kahve ve kakao gibi gıdalar damar sağlığına katkıda bulunarak akciğer fonksiyonları üzerinde olumlu etki gösterir'' diyerek fonksiyonel gıdaların önemini vurguladı.

BİNBİR DERDE DEVA...

Güngör, zeytinyağının, yüksek polifenol içeriğiyle akciğer fonksiyonlarının bozulması ile ortaya çıkan solunum hastalıklarına karşı koruyucu olduğunu aktardı.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Suyun akciğerler için öneminden bahseden Hande Güngör, ''Su, akciğer fonksiyonlarının sürdürülmesi için önemli bileşenlerden olan mukus yapısının korunması için yeterli miktarda su gerekir. Kilo başına 30-33 miligram su tüketimi bireyin günlük sıvı ihtiyacını karşılamasını sağlar. İdeal kiloyu koruyarak dengeli ve yeterli bir beslenme planı uygulayan bireylerin hastalık riski azalır, enfeksiyonlara karşı direnci artar, bağışıklık sistemi güçlenir'' diyerek açıklamasını sonlandırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER