Akciğerleri temizleyen 10 mucizevi besin

Uzmanlar ise sigara ve alkolün neden olduğu tahribatı en aza indirmenin besinlerle mümkün olduğunu belirtiyor. Peki, sigara ve alkolün neden olduğu zararları hangi besinler temizliyor?

Akciğerleri temizleyen 10 mucizevi besin

Sigara ve alkol tüketimi, vücuttaki serbest oksijen radikallerinin artmasına yol açar. Serbest radikallerin fazla üretimi de doku hasarı ve hücre ölümüne neden olan oksidatif stresin artmasına neden olur. Bu yıkıcı etkilerin sonucu olarak ise birçok kronik ve ölümcül hastalık meydana gelir.

Sigara ve alkol kullanan kişilerin bol miktarda sebze ve meyve tüketerek serbest radikallerle savaşan antioksidanlardan zengin beslenmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra alkol, vitamin ve mineral emilimini olumsuz etkiler. Özellikle alkol tüketen kişilerde B grubu vitaminlerinin eksikliği çok sık görülür. Bu yüzden yulaf, tam buğday ekmeği gibi B1 vitamini; ceviz, keten tohumu, tahin gibi B6 vitamini; et, süt, peynir gibi B12 vitamini kaynaklarına beslenme programı içerisinde yer verilmesi gerekir. Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak, alkol ve sigaranın zararlarına karşı tüketilmesi gereken besinleri şöyle sıraladı.

BAL KABAĞI

Bal kabağı, antioksidan özelliklere sahip olan A, C, E vitaminlerinden zengindir. Lutein ve zeaksantin karotenoidlerinden zengin içeriği sayesinde tam bir antioksidan deposu olan bal kabağı, alkol ve sigaranın zararlı etkilerine karşı vücudu korur.

KİVİ

Günlük C vitamini gereksinimi yetişkin erkeklerde 90 miligram, kadınlarda ise 75 miligramdır. Sigara içen kişilerde ihtiyaç artığı için 35 miligram ek yapılmalıdır. Kivi tam bir C vitamini deposu olması nedeniyle sigara içenlerin bu ihtiyacını karşılamaları için birebirdir.

KOYU RENKLİ ÜZÜMLER

Sigara tüketimi ve kalp hastalıkları arasında ciddi bir bağlantı vardır. Koyu renkli üzümlerin içeriğinde bulunan resveratrol ise kalp-damar sistemi için güçlü bir koruyucudur.

KAYISI

Antioksidan özelliklere sahip olan likopen, beta karoten, A, E vitamini içeriği sayesinde sigara ve alkolün sebep olduğu oksidatif stres ile savaşır.

SOĞAN

Soğan, önemli antioksidanlardan olan flavanoidler (antosiyaninler ve kuarsetin) ve alkil/alkalen sistein sülfoksitler açısından son derece zengin bir sebzedir. Bunun yanı sıra sigara ve alkolün sebep olabileceği kronik hastalıklardan korur.

ENGİNAR

Enginar, içeriğinde bulunan ciarin adlı madde sayesinde alkolün karaciğer üzerinde neden olduğu tahribattan karaciğeri korumayı sağlar.

KEÇİBOYNUZU

Keçiboynuzu, akciğeri tertemiz yapar ve sigaranın akciğerler üzerindeki zararlı etkisini azaltmayı sağlar.

ZERDEÇAL

Zerdeçalın içeriğinde bulunan kurkumin maddesi karaciğeri alkolün verdiği hasara karşı korur.

ZENCEFİL

Zencefil, akciğerlerin nikotinden temizlenmesini sağlar ve bunun yanı sıra sigara içme isteğinin azaltılmasını sağlar.

SU

Su, sigaranın içeriğinde bulunan nitrik oksit, hidrokarbonlar, aldehidler, fenollar, kinon ve semikinon gibi radikalleri ve alkolü vücuttan uzaklaştırma konusunda en etkili silahtır. Bu yüzden günde en az 2,5 ila 3 litre su içilmesi gerekir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER