Cilt kanserine karşı alınacak önlemler

Cilt kanseri son yıllarda oldukça arttı. Yaşam şeklinin etkili olduğu cilt kanserinin türleri neler? Cilt kanserini etkilen faktörler neler? Cilt kanserine karşı alınacak önlemler nasıl olmalı? Gibi merak edilenleri sizin için araştırdık.

Cilt kanserine karşı alınacak önlemler

Cilt kanserinin türleri neler? Cilt kanserini etkilen faktörler neler? Cilt kanserine karşı alınacak önlemler nasıl olmalı? Gibi sık merak edilenleri sizin için haberimizde cevapladık. İşte cilt kanserine karşı merak edilenler…

ÇAĞIN HASTALIĞI CİLT KANSERİNE KARŞI ALINACAK YÖNTEMLER

Gün içinde birçok zararlı ışığa maruz kalıyoruz. Bunlar zararlı güneş ışınları, mavi ışık değimiz telefon ve bilgisayar ışıklarıdır. Bunun haricinde vücutta meydana gelen bazı benler aslında sizin sandığınız kadar masum olmayabilir. Cilt kanserine neden olan birçok faktör olduğunu dile getiren Radyasyon Onkoloji Uzmanı Dr. Züleyha Kadehçi, cilt kanseri hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Cilt kanserini etkileyen birçok faktör olduğunu, bu faktörlerin başında vücutta hızlıca çoğalan benlere dikkat çeken Dr. Züleyha Kadehçi, şöyle devam etti: ‘Ciltte görmeye aşina olduğumuz benler ve çiller kimi zaman zararsız görünse de kontrolden çıktığı an tehlikeli olmaya başlıyor. Özellikle de benlerin sayısı 50'yi geçtiğinde mutlaka bir uzmana gösterilmelidir. Cilt kanseri birçok sebepten dolayı ciltte oluşan kötü huylu büyüme olarak tanımlandırılır. Cilt hücrelerinin normalin üstünde gelişmesiyle ortaya çıkan cilt kanseri, farklı çeşitleri olması ve giderek artmasıyla birlikte istatistiksel olarak yayılma hızı korkutucu boyuta ulaşmaktadır. Modern dünyanın en tehlikeli hastalıklarının başında gelen cilt kanserlerinin korkutucu boyutlara ulaşmasındaki en önemli etkenler ise hava kirliliği, ultraviyole ışınları ve değişen beslenme düzenidir.’ dedi

CİLT KANSERİNİN TÜRLERİ NELER?

Cilt kanserinin birçok türü olduğunu ve erken teşhisin tedavi için oldukça önemli oluğa dikkat çeken Kadehçi, ‘Melanom Cilt Kanseri: Sık görünmemesine rağmen en hızlı ilerleyen cilt kanseri türüdür. Cilde rengini veren hücrelerde başlayan bir kanserdir. Melanom cilt kanserinde hücreler renk üretmeye devam ettiğinden tümörler genellikle kahverengi, koyu lekeler şeklinde ortaya çıkar. Melonom cilt kanseri var olan ya da sonradan ortaya çıkan benler üzerinde ilerleyerek tüm organlarda yayılma gösterebilir. Erkeklerde boyun ve sırt bölgelerinde; kadınlarda bacaklar, boyun ve yüzde sık görülen melanom cilt kanseri, erken teşhis edildiği takdirde tedavi edilebilir ancak hızlı yayılması tedavi sürecini sekteye uğratabilir’ şeklinde konuştu.

Cilt kanseri türlerine değinen Kadehçi, zararlı ışınlardan korunmaya dikkat çekti.

Bazal Hücreli Karsinom: En sık rastlanılan cilt kanseri türlerinden biridir. Genellikle güneşe maruz kalınan alanlarda ortaya çıkmaya başlar. Bazal hücreli karsinomlar, kabuklu olmakla birlikte yayılmacıdır. Düz, sert ve açık renkli olabileceği gibi, tümsekli, pembe veya kırmızı şeklinde de olabilir.

Yassı Hücreli Karsinom: Görülme sıklığı olarak Bazal hücreli karsinomdan sonra gelir. Genel olarak pul pul ve kabuklu bir görünüm oluşturur. Yüzde, kulaklarda ellerin üstünde ve kollarda başlar. Ancak, vücudun güneşe maruz kalan diğer bölgelerinde meydana gelebilir.

Cilt kanserlerinin bulguları kendini en çok güneşin ultraviyole ışınlarının yoğun olduğu noktalarda gösterir. Bu da genellikle yüz, göğüs, kollar ve ellere etki eder. En sık görülen belirtiler ise aşağıdaki gibidir;

- Ciltte pul pul dökülmeler,

- Pigment değişikliği,

- Geçmeyen ve kapanmayan yaralar,

- Ciltte kanama veya sızıntı,

- Kaşıntı,

- Ağrı

- Ciltte hassasiyet,

- Hızla artan ben sayısı,

- Değişik şekillerdeki benler,

CİLT KANSERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

- Deri hücrelerinin DNA'sına zarar veren ve cilt kanserinin başlamasına yol açan ultraviyole ışınları,

- Tıpkı ultraviyole ışınlarında olduğu gibi cilde zararlar veren UVA ışınları yaşlanmayı hızlandırdığı gibi birçok cilt kanseri çeşidinin de sebepleri arasında,

- Cildin DNA'sına zarar veren ve cilt kanserlerinin arkasında yer alan UVB ışınları,

- Belli bir sebeple maruz kalınan radyasyon,

- Ciltteki çok sayıda benler,

- Doğumsal benlere sahip olmak,

- Açık tenli ve çilli bir cilde sahip olmak,

- Uzun süre solaryuma gitmek,

- Çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılan ışın tedavisine maruz kalmak ‘

- Ailede cilt kanseri olan kişilerin olması.

TEDAVİ DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİR

Hasatlığın teşhisinde geç kalınmaması gerekti, kanserli dokudan kurtulmak için erken tedavinin oldukça önemli olduğunun altını çizen Radyasyon Onkoloji Uzmanı Dr. Züleyha Kadehçi, açıklamalarına şöyle devam etti: ‘Cilt kanseri tedavisinde amaç, kanserli dokudan tamamen kurtulmaktır. Bu noktada uygulanan cerrahi yöntemler yüksek başarı elde etmektedir. Cerrahi yöntemler tedavinin tek türü değildir. Kişiye ve tümörlü dokunun özelliklerine göre tedavi seçenekleri artabilir. Özellikle bazal hücreli kanser türü, radyoterapi ile çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Küçük tümörlerin tedavisinde ise kriyocerrahi yöntemi kullanılabilir. Yüzeysel cilt kanserlerinde krem ya da losyon şeklindeki uygulanan lokal kemoterapi de pratik bir tedavi yöntemi olarak uygulanabilir.' dedi.

Her ne kadar doğal ışık olarak düşünülse de aslında güneş ışınlarına dikkat edilmesi gerektiğine değinen Kadehçi, 'Cilt kanserleri birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıksa da güneşin ve zararlı ışınlarının etkisi yadsınamaz. Bu sebeple korunma yöntemlerinin temel prensibini güneşten korunmaktır. Buna göre; Güneşe doğrudan maruz kalmak demek, zararlı ışınların cilde direkt temas etmesi anlamına gelir. Bu durumda yapılması gereken yüksek korumalı güneş kremi sürmek ve gün içinde sık sık tazelemektir. Gözlerinizi, UV ışınlarını en az %99 engelleyen güneş gözlüğü takarak koruyun. Bu noktada güneş gözlüğü seçimini modanın gelip geçen trendlerine göre değil sağlık normlarına göre belirlemelisiniz. Güneş ışınlarının en dik geldiği 10.00 – 16.00 arasında dışarı çıkmamaya özen gösterin. Çıkmanız gerekiyorsa açık renkli, pamuklu giysiler tercih edin.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER