El ayak ağız hastalığı belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Özellikle yaz aylarında daha sık rastlanılan el ayak ağız hastalığı hakkında en çok merak edilen; El Ayak Ağız hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? sorularının detaylarını yazımızda bir araya getirdik.

El ayak ağız hastalığı belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Sıklıkla görülen hastalıklardan biri el ayak ve ağız hastalığıdır. Enfeksiyon temelli bir hastalık olan el ayak ağız hastalığı hakkında en çok merak edilen; El Ayak Ağız hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? sorularının cevaplarını haberimizde bir araya getirdik. İşte detaylar…

SIK GÖRÜLEN EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI NEDİR?

Coxsackievirus A16 ve enterovirüs 71 olarak da adlandırılan iki virüsün sebep olduğu ve özellikle 5 yaş altındaki çocuklarda görülen el ayak ağız hastalığı, enfeksiyon sonucu ortaya çıkan ve oldukça bulaşıcı, döküntülü bir rahatsızlıktır.

EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI BELİRTİLERİ

-Virüs bulaştıktan sonra ilk üç gün yüksek ateş ve boğaz ağrısı görülür.

-3 günün sonunda el, ayak ve ağız çevresinde suçiçeğine benzeyen, içi su dolu kabarcıklar oluşmaya başlar.

-El ve ayak içleri, parmak araları ve ayak tabanları da dahil olmak üzere içi sıvı dolu kırmızı kabarcıklar görülür.

-Boğazda aft adı verilen yaralar ortaya çıkar.

-Bademcikte kızarıklık meydana gelir.

-Halsizlik

EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI TEDAVİSİ

Hastalık genel olarak 7 ila 10 gün arasında herhangi bir tedavi görmeden kendiliğinden de iyileşebilir. Hastalığı geçirecek bir tedavi veya aşı bulunmamaktadır. Bununla beraber doktorlar bazı hastalarda, mevcut semptomları hafifletmek için ağrı kesici ve ateş düşürücülerin kullanımı, boğaz ağrısını azaltmak için gargara ve spreylerin kullanımı önermektedir. Doktorun önerdiği ağrı kesici, ateş düşürücü ve diğer ilaçları uygun sıklıkta kullanmak gerekir. Yeterli sıvı ve beslenme düzenine sahip olmayan çocuklarda gerekli sıvı ve beslenme desteğinin sağlanması gerekir.

Hastalıktan korunmada dikkat edilmesi gereken en önemli faktör ise hijyendir: Ellerin sık sık yıkanması, kirli ellerin ağız ve yüze dokundurulmaması özellikle en çok dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER