Hipertansiyon hastalarını tehdit ediyor! O bitki çayından uzak durun

Nefroloji Uzmanı Serkan Yıldız, meyan bitkisinin tansiyon yüksekliğine yol açtığını ifade ederek meyan kökünden ve meyan kökü içeren bitki çaylarından uzak durulması gerektiğimi vurguladı. Detaylar haberimizde...

Hipertansiyon hastalarını tehdit ediyor! O bitki çayından uzak durun

Kovid-19 veya soğuk algınlığına karşı sıklıkla tüketilen karışık çayların içerisindeki meyan kökünün, yüksek tansiyona sebep olduğunun altını çizen Nefroloji Uzmanı Serkan Yıldız, meyan bitkisinin tansiyon yüksekliğine yol açtığını ifade etti.

Çay alınırken içeriğine bakılması gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Serkan Yıldız, ''Özellikle tansiyon hastaları, kış aylarında soğuk algınlığına karşı sıklıkla tüketilen karışık çay alırken içeriğine mutlaka baksın. Meyan kökü ihtiva eden çaylardan uzak dursunlar'' dedi.

HİPERTANSİYON HASTALARI İÇİN BÜYÜK RİSK!

Meyanın aslen baklagiller ailesinden, çalı türü bir bitki olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Serkan Yıldız, anavatanı Rusya ve Çin olan bu bitkinin Türkiye’de de yetiştiğini, köklerinin çok farklı kullanım alanı olduğunu belirterek, şunları söyledi: ''Meyanın en yaygın kullanım şekli kaynatılarak çay olarak tüketilmesidir. Bunun dışında tatlı olduğu için şerbet olarak da tüketiliyor. Sindirim ve solunum sistemine, soğuk algınlığına iyi geldiği, ağrı kesici özelliği bulunduğu ve hatta saç ve cilt güzelliğine de katkıda bulunduğu düşünülüyor. Ancak bu noktada bu bitkinin hiç de masum olmadığını söylememiz gerekiyor. Meyan bitkisi, böbreklerde tuz tutulumuna ve potasyumun atılımına yol açarak kan basıncı yani tansiyon yüksekliğine neden olur. Meyan çok kolay ulaşılabilen ama gerçekte çok da tehlikeli bir bitki''

MEYAN KÖKÜ TANSİYONU FIRLATIYOR!

Hipertansiyonun toplumda sıklıkla görüldüğünü ifade eden Uzm. Dr. Serkan Yıldız, ''Hipertansiyonu olanlar marketlerden karışık çay alırken içeriğine bakmalı. İçinde meyan kökü olan çaylardan uzak durmalı. Örneğin tansiyonu kontrol altında olan bir hasta, böyle bir bilgiye sahip olmadığı için karışık bitki çayını tüketiyor ancak tansiyonu fırlıyor. Doğada da tıpkı kekik, ıhlamur gibi kolaylıkla bulunabiliyor. Dağlardan topluyor insanlar. Bu nedenle hipertansiyon öyküsü olan hastaların karışık bitkisel çay tüketimi konusunda çok dikkatli olmaları ve satın aldıkları ürünün içeriğini dikkatlice gözden geçirmeleri gerekiyor'' diye uyardı.

MEYAN KÖKÜNÜ KİMLER KULLANAMAZ?

- Böbrek, akut böbrek ve kronik böbrek hastalarının meyan kökü şerbetini kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

- Şeker hastalarından iğne ve insülin kullananlar bu şerbeti asla tüketmemelidir.

- Kalp hastaları, kalp yetmezliği ve kronik karaciğer rahatsızlığı olan kişiler meyan kökünden uzak durmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER