İşsizliğin psikoloji üzerindeki etkisi

Koronavirüsünün neden olduğu kriz birçok kişini işsiz kalmasına da neden oldu. Salgın sürecinde işsiz kalan kişiler sadece maddi anlamda değil, işsizliğin neden olduğu depresyon, kaygı bozukluğu, stres gibi psikolojik durumlardan da etkileniyor.

İşsizliğin psikoloji üzerindeki etkisi

İşsizlik bireylerin hem maddi hem de psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Kaykaç konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

İŞSİZLİĞİN PSİKOLOJİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Geçimini sağlamakta zorluk yaşayan kişilerin özgüveni de bu sorun sebebiyle etkilenmektedir. İşsiz kalan kişilerin; evine bakmaktaki gücündeki azalış, evdekilere karşı hissettiği mahcubiyet ve sorumluluğunu yerine getirememiş olmanın stresi ile baş etmekte zorlanabiliyorlar.

Çalışmak ve bir iş sahibi olmak; maddi kazanç ve ihtiyaçlarımızı karşılamamızın yanı sıra; saygı görme, o toplum içerisinde bir yer edinme ve aitlik hissiyatını da sağladığı için sosyal ve psikolojik ihtiyaçların giderilmesini sağlayan bir yöne sahiptir. Bu ortadan kalktığında ise kişinin öz değerine dair sorgulamaları başlar ve psikolojik olarak rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlar.

İşsiz kalan bir kişi psikolojik olarak kendini iyi hissetmediğinden, tekrar iş bulmakta da zorluk yaşamaktadır. Bunun yanı sıra maddi anlamda da zorluk çektiği için psikolojik destek almak adına kendisine yatırım yapmakta zorluk yaşayabilir ve bu durum görüldüğü üzere, bir kısır döngü haline dönüşebilir.

Aynı zamanda işsizlik uyku sorunları, iştahsızlık, kaygı bozukluğu, depresyon, stres gibi birçok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir. Çünkü insanlar sahip oldukları potansiyeli ortaya koymak ister. Fakat kendi enerjisini dışarı aktaramadığında bir boşluğun içerisine düşerler. Bu boşlukta kişiler kendisini güçsüz ve umutsuz hissederler.

Tabii herkes işsizliğe aynı şekilde tepki gösteremeyebilir. İşsiz kalınan bu dönemde, umutsuzluğun aksine potansiyellerini ortaya çıkaran ve yeni girişimlerde bulunup başarılı olan birçok kişi de vardır elbette. Bu noktada kişilerin bu zorlu süreçle başa çıkabilme becerileri ve adaptasyonları oldukça önemlidir.

Önemli bir etkende bireylerin işi nasıl tanımladığıdır. İşe para aracı olarak mı yoksa bir statü olarak mı bakılıyor? Bu bağlamda bireylerin öz benlik değerleri de işe yükledikleri anlama göre değişkenlik gösterecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER