Karaciğer yağlanması gencinden yaşlısına herkesi etkiliyor!

Genç yaşlı herkesi yakalayan karaciğer yağlanması, tüm karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına neden olarak ölüm riskini yaklaşık olarak 1,5 – 2 kat artırıyor.

Karaciğer yağlanması gencinden yaşlısına herkesi etkiliyor!

Karaciğer yağlanması hakkında önemli açıklamalar yapan Dahiliye Uzmanı Dr. Dündar Güngör, ‘Karaciğer yağlanması dediğimiz durum, karaciğerin kütlesinin (ağırlığının) %5’inden fazlasının yağlı olmasıdır. Alkole bağlı karaciğer yağlanması ve alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması olarak ikiye ayrılır. Karaciğerdeki yağ artışı karaciğer fonksiyonlarını bozar, karaciğer fonksiyonu bozulanlarda kan şekeri kontrolü bozulur ve birçok hormonun vücuttan atılımında sorunlar oluşur, özellikle erkeklerde östrojen denilen kadınlık hormonu atılamaz ve yükselir’ dedi.

ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR

Karaciğer yağlanmasının kadınlardan ziyade erkeklerde sık görüldüğüne dikkat çeken Uzm. Dr. Güngör, ‘Karaciğer yağlanmasında erkeklerde özellikle deri hastalıklarında artış meydana gelir, göğüslerde büyüme ve cinsel fonksiyon bozuklukları oluşabilir, aşırı yorgunluk hissi ortaya çıkar, kronik yorgunluk hali hayat kalitesini bozar, karaciğer yağlanmasında insülin direnci ortaya çıkar, kilo verme zorlaşır, kolesterol metabolizmasının bozulmasına yol açar ve kötü kolesterolün yükselmesine sebep olur ve dolaylı olarak kalp hastalıkları riskini artırır, karaciğer yağlanmasında tüm kanser tiplerinin sıklığında artış olabilir’ ifadelerini kullandı.

GEREKSİZ İLAÇ KULLANIMI KARACİĞERE ZARAR VERİYOR

Gereksiz ilaç kullanımının karaciğer sağlığını etkileyip verdiği zarara değinen Güngör, ‘Karaciğerdeki yağlanma insülin direnci ve kan şekeri yüksekliği; İnsülin ve kan şekeri yükselince vücutta yağ üretimini artıyor ve karaciğerde birikmeye başlıyor. Eğer kan şekeri ve insülin yüksek değilse kaliteli yağlardan ne kadar yense de karaciğer yağlanması yapmaz. Obezite (şişmanlık); dolaylı yönden insülin direncine sebep olarak karaciğer yağlanmasına sebep olur. Toksinlere maruz kalma; Tüm toksinler karaciğer üzerinden işlem görür. Gereksiz ilaç kullanımı de karaciğere zarar verir. Tarım ilaçları karaciğerde toksik etki yapar. Barsak sağlığı; geçirgen barsak sendromu olan dokuda karaciğer yağlanması olur, aşırı meyve tüketimi, meyvenin içindeki şeker fruktozdur ve bunun mutlaka karaciğerde işlem görmesi gerekir. Bu işlem sırasında karaciğer hücreleri zarar görür ve toksik etki gösterir’ şeklinde konuştu.

KARACİĞER YAĞLANMASINI NE ENGELLER?

Devedikeni tohumu, içeriğinde bulunan bol miktardaki silimarinin sayesinde karaciğer hücrelerinin tedavi edilmesine yardımcı olduğunu belirten Dr. Güngör, konuşmasına şöyle devam etti:

‘D vitamini, zerdeçal, koenzim yüzde 10 kullanımı hem insülin direncini düzeltir hem de karaciğerin tamirine yardımcı olur. Düşük karbonhidratlı beslenme sebze ağırlıklı beslenme, düzenli egzersiz, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, sarımsak gibi yiyecekler bol sülfür içerir ve sülfür karaciğere çok yararlıdır. Kolin karaciğer için yararlıdır ve en önemli kolin kaynağı yumurtadır. Haftada 3-4 tane yumurta yemek karaciğere yararlıdır.’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER