Kemik sağlığına iyi gelen besinler

Sağlıklı ve doğru beslenme şekli birçok sağlık problemini engeller. Doğru uygulanan beslenme kemik yapısı için de önemlidir. Peki, kemik sağlığı için ne tüketilmeli? Detaylar haberimizde...

Kemik sağlığına iyi gelen besinler

Sağlıklı ve doğru beslenme şekli birçok sağlık problemini engeller. Doğru uygulanan beslenme kemik yapısı için de oldukça önemlidir. Özellikle de kemik kırıklarının, genellikle ileri yaşta ortaya çıkan kemik erimesini yaşamamak ve kemikleri güçlü bir hale getirmek için kalsiyum, magnezyum, potasyum, Vitamin D, omega-3 bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi önerilir. Kemik sağlığı için hangi vitaminler kullanılmalı? Hangi besinlerde hangi vitaminler bulunur?

SAĞLIKLI KEMİKLER İÇİN GEREKLİ OLAN 7 VİTAMİN

Kalsiyum: Kemikler için bütünleyici bir etkisi vardır. Kalsiyum içeren besinler ise; süt ve süt ürünleri, balık, soya fasulyesi, badem, ceviz, fındık, lahana, brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler, kuru baklagillerdir.

SÜT KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR Mİ?

A vitamini: Kemik gelişimine yararı oldukça fazladır. Turuncu renkli besinler, süt, yumurta, balık, karaciğer, brokoli, kivi, erik ve incir A vitamini açısından oldukça zengindir.

YEŞİL SEBZELER MAGNEZYUM DEPOSU!

Magnezyum: Kemik gelişimi denildiğinde akla ilk kalsiyum gelir. Kuru baklagiller, yağlı tohumlar, rafine edilmemiş tahıl taneleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler faydalı magnezyum deposudur.

ÇİNKO İÇEREN BESİNLER

Çinko: Sağlıklı kemik gelişimi için olmazsa olmazdır. Deniz ürünleri, kırmızı et, mantar, ceviz, badem, fındık, fasulye, bulgur ve bezelye yüksek oranda çinko içerir.

POTASYUM ZENGİNİ BESİNLER

Potasyum: Potasyum kemikler için oldukça mühimdir. Günlük olarak tüketilmesi gereken potasyum miktarı 3,5 gramdır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu patates, kuru kayısı, sakız ve somon balığı, yoğurt, avakado potasyum açısından oldukça zengindir.

D VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

D vitamini: Kemik sağlığı D vitamini çok önemlidir; balık yağı, süt ve süt ürünleri, morina balığı yağı, ton balığı, somon, sardalya, uskumru, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinler de D vitamini deposudur.

KEMİK SAĞLIĞI İÇİN K VİTAMİNİ!

K vitamini: K vitamini kemik dostudur; yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, bürüksel lahanası, maydanoz, kuş konmaz, brokoli, şalgam, pancar yaprağı, bamya, marul, tahıllar, tereyağı, peynir, yumurta, karaciğer, soya fasulyesi, yeşil çay, yaban mersini, kuru erik, kivi ve havuç yüksek miktarda K vitamini içermektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER