Kovid-19 Aşısı hamilelikte enfeksiyon ve erken doğumu önlüyor

Tüm dünyayı etkisi altına ala koronavirüs salgını etkilerini hala sürdürmekte. Salgını önlemede en önemli adım olan Kovid-19 aşılarına karşı özellikle hamileleri uyaran uzmanlar, aşının enfeksiyona karşı koruma sağladığını belirtti.

Kovid-19 Aşısı hamilelikte enfeksiyon ve erken doğumu önlüyor


 

İki yıl önce hayatımıza giren ve birçok insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgını hala devam ediyor. Son yılların en büyük küresel salgını olarak adlandırılan koronavirüs salgını, özellikle koronik hastalıkları olan ve salgın sürecinde gebelik yaşayanlar için oldukça önemli. Salgını önlemede geliştirilen aşıların oldukça önemli olduğunu ifade eden uzmanlar, hamilelerin Kovid-19 aşısı yaptırmalarının gerektiğini belirtti.

KOVİD-19 AŞISI HAMİLELİKTE ENFEKSİYONU ÖNLÜYOR

Dünyanın en büyük küresel salgını olarak adlandırılan koronavirüs hakkında araştırmalar hız kesmeden devam ediyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nilüfer Tuğut, hamilelerin gönül rahatlığı ile aşı yaptıra bileceklerini hatta yeni tip koronavirüs aşılarının bu dönemde enfeksiyonu önlediğini dile getirdi.

HAYATINI KAYBEDEN GEBELERİN YÜZDE 99’U AŞISIZ

Hamilelik sürecinin oldukça hassas olduğunu ve Kovid-19 salgını nedeniyle gebelikte ölüm oranlarının yüzde 50 arttığına dikkat çeken Tuğut, hayatını kaybeden gebelerin yüzde 99’unun aşısız olduğunu belirterek, ‘Gebelik, normalde bağışıklık sistemini baskılar ve solunum-kalp sistemlerine ek yük bindirir. Gebelikte enfeksiyon ise bu yükü daha da artırır. Bu nedenle anne adayını enfeksiyona karşı korumak gerekir. Günümüz koşullarında gebeleri Kovid-19 enfeksiyonuna karşı korumanın en güvenilir yolu maske, mesafe, hijyen kuralı ile aşıdır’ şeklinde konuştu.

Hamileler Kovid-19 aşısı yaptırmalı mı?

KOVİD-19 AŞILARI ERKEN DOĞUM RİSKİNİ AZALTIYOR

Salgın sürecinde en sık görülen durumun erken doğum olduğuna dikkat çeken Tuğut, aşılamanın aynı zamanda erken doğum riskini azalttığına dikkat çekerek, "Hem kadın hem de bebek sağlığını korunmanın en iyi yolu aşı olmaktır. Kovid-19 aşılarının hayvan ve insan deney sonuçları ve uygulama sonrası takiplerden elde edilen veriler gebelerde ve fetusta zararlı herhangi bir etki olmadığını, aksine gebelik sırasında Kovid-19 aşısı olmanın enfeksiyon riskini azalttığını göstermektedir. Aşı sonrası gebe kadında oluşan antikorların plasenta (eş) arayıcılığı ile bebeğe geçtiği ve doğum sonu dönemde yenidoğanı koruduğunu gösteren pek çok çalışma sonuçları vardır. Kendiniz ve bebeğinizin sağlığı için aşı olmayı ertelemeyin." Uyarısında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER