Mide kanaması belirtileri nelerdir?

Kişilerin hayatını ciddi derecede tehdit eden mide kanaması, küçük çaplı ve büyük çaplı olmak üzere iki şekilde yaşanabilir. Ağız, yemek borusu, mide, bağırsak, rektum ve anüsü kadar olan bölgeyi kapsayan Mide kanamasının belirtileri nelerdir? İşte cevabı...

Mide kanaması belirtileri nelerdir?

Mide kanaması; gastrointestinal sistemde oluşan ağız, yemek borusu, mide, bağırsak, rektum ve anüsü kadar olan bölgeyi kapsayan komplikasyondur. Mide kanaması çeşitleri ikiye ayrılır. Bunlar; üst gastrointestinal ve alt gastrointestinal bölgede meydana gelen kanamalardır.

Mide kanaması, kişinin yaşamını tehdit eden ciddi bir rahatsızlıktır. Şiddetli kanamaya neden olarak çeşitli komplikasyonların gelişmesine yol açar.

MİDE KANAMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Küçük çaplı gelişen mide kanamaları kendiliğinden geçebilir. Ancak kanama hangi şiddette olursa olsun mutlaka tespit edilmesi gerekir. Koyu renkli kanama, dışkının koyu renkli olması, kusma, baş dönmesi ve halsizlik belirtileri şiddetli kanamanın etkileri olabilmektedir.

Mide kanamasının diğer belirtileri ise şu şekildedir;

Kronik olarak mide kanamaları kişinin kendisi tarafından fark edilemez ve bu durumun sürekliliği kişide kansızlığa neden olur. Hafif oluşan kanamalar kişinin dışkısıyla birlikte dışarı atılır.

Ciddi mide kanamalarında da; dışkı katran gibi koyu bir renge sahip olur. Kanamanın şiddetli olması durumunda kişide kan kaybı yüzünden baş dönmesi, halsizlik, gözlerin aniden kararması, solgun bir cilt oluşabilmekte ve kanlı istifra yaşanabilir.

MİDE KANAMASI NEDEN OLUR?

Üst gastrointestinal sistemde oluştuğu zaman yemek borusunda bulunan ülserden görülebilir. Siroz hastalığından dolayı oluşan yemek borusu varisleri de kanamanın oluşmasına neden olur. Başka bir hastalığın neden olduğu kusma ve öğürme refleksi sonucu da ani bir şekilde yemek borusunda kanama görülebilir. Bunların yanı sıra kanı sulandıran ilaçların aşırı kullanılması da nedenlerden biridir.

Alt gastrointestinal sistemde kalın bağırsakta oluşan sorunlar kanama meydana gelmesine neden olur. Aynı zamanda bağırsakta bulunan damarların büyümesi de kanama oluşmasına yol açar.

Eğer kanamanın üst bölgede olduğu düşünülüyorsa endoskopi uygulaması ile ağızdan küçük bir hortum sokularak bu bölge tamamıyla incelenir. Alt bölgede oluştuğu düşünülüyorsa; kolonoskopi yöntemiyle bölge kontrol edilir ve doktor gerekli görürse parça alarak; incelenmesini isteyebilir.

MİDE KANAMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tedavisi ise kanamanın nedenine bağlı yapılmaktadır. Kanama eğer kişinin farklı hastalıkları için kullandığı ilaçlardan meydana gelmişse ilaçların kesilmesi gerekir.

Sigara ve alkol kullanımını bırakmak ve sağlıklı bir şekilde beslenmek oldukça önemlidir. Eğer dikkat edildiği ve tüm önlemlere uyulduğu halde kanama devam ediyorsa ameliyat ile müdahale edilmesi gerekir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER