Sedef hastalığının doğal reçetesi

Dulavrat otu eski tarihlerden beri alternatif tıpta kullanılan bir şifa bitkisidir. Dulavrat otunun faydaları nelerdir? Detaylar haberimizde...

Sedef hastalığının doğal reçetesi

Dulavrat otu eski tarihlerden beri alternatif tıpta kullanılan bir şifa bitkisidir. Dulavrat otunun içerdiği etken maddelerin antioksidan, ateş düşürücü, idrar söktürücü özelliklere sahip olduğu düşünülür. Bu yüzden yüzyıllarca romatizma hastalıklarından, soğuk algınlığına birçok hastalığın tedavisinde halk tarafından kullanılmaktadır.

Yüzyıllar önce Çinliler, bu otun kökünü başka bitkilerle harmanlayarak; kızamık, bademcik iltihabı ve grip gibi hastalıkların tedavisinde tercih etmişlerdir.

SEDEF HASTALIĞI VE SİVİLCE TEDAVİSİNDE DOĞAL İLAÇ

Dulavrat otunda; inülinin dışında, östrojen hormonu içeren lignanlar, sülfür içeren bileşikler ve polifenoller de bulunmaktadır. Dulavrat otu, harici olarak sedef, akne ve diğer cilt hastalıklarında da büyük yarar sağlamaktadır.

Dulavrat otu ayrıca cilt derisinin elastikiyetini korumasını sağlıyor, botoks etkisi yaparak cildi güzelleştiriyor, selülitleri yok ediyor.

DULAVRAT OTU KANI TEMİZLİYOR

Meksika Kızılderilileri bu bitkiyi doğum sırasında kadına verilen toniklere ilave etmişlerdir. Avrupalı bitki uzmanları ise kanın temizlenmesinde etkili olan dulavrat otunu, 17. yüzyılda zührevi hastalıklarda tercih etmişlerdir.

İLTİHAPLARI ÖNLÜYOR

Dulavrat otunun yararlarıyla ilgili yapılan çalışmalar, bu bitkinin kanserin mutasyon yapmasını engel olduğunu göz önüne seriyor. Ayrıca bu faydalı otun kökünün, iltihap önleyici ve serbest radikalleri ortadan kaldırıcı yanı da bulunuyor.

SİNDİRİMİ SİSTEMİNİ DÜZENLİYOR

Dulavrat otunun içinde bulunan inülin; kolondaki faydalı bifidobakterilerinin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Yapılan araştırmalar; özellikle Batı ülkelerinde inülin gibi nişasta içermeyen polisakkaritlerin tüketiminin son 20 yıl içinde düştüğünü, dolayısı ile kolon kanseri ve kalp ve damar hastalıklarında artış olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca inülinin tokluk hissinde ve sindirim sisteminin düzenlenmesi üzerinde de olumlu sonuçları da var.

DULAVRAT OTUNUN MUCİZELERİ NELERDİR?

- Dulavrat otu romatizma ağrılarını giderir.

- Dulavrat otu mide iltihabına karşı faydalıdır.

- Dulavrat otu idrar söktürür.

- Dulavrat otu deri hastalıklarına karşı faydalıdır.

- Dulavrat otu terletmek isteyenler için önerilmektedir.

- Dulavrat otu saç çıkmasını hızlandırır ve kepeği azaltır.

- Dulavrat otunun hafif müshil etkisi vardır.

- Dulavrat otu bedeni güçlendirici bir toniktir.

- Dulavrat otu gut hastalığına karşı olumlu bir etki sağlar.

- Dulavrat otu sindirim ve safra salgılarını artırarak sindirimi kolaylaştırır, dulavrat otu iştahı açmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER