Sonbaharda göz sağlığı nasıl korunur?

Yazdan yorgun çıkan gözlerin sonbaharda olumsuz etkilendiğini dile getiren Op. Dr. Adnan İpçioğlu, gözleri korumanın yollarını anlattı.

Sonbaharda göz sağlığı nasıl korunur?

Göz sağlığında alınması gereken tedbirler hakkında açıklama yapan Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İpçioğlu, göz nezlesi riskini düşürmek için toplu taşıma araçlarında dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi. Göz sağlığını koruyucu önlemler alınması gerektiğini söyleyen İpçioğlu, ''Bu mevsimde kalabalık yerlerde, özellikle otobüs, tramvay gibi toplu taşıma araçlarında dikkatli olunmalı. Gözde en ufak bir bulgu olduğunda kızarıklık, kaşıntı, çapaklanma gibi mutlaka göz hekimine başvurulmalıdır. İlaçlarımızı özenle kullanmalı, tedavimizi yarım bırakmamalıyız'' diye uyarılarda bulundu.

MONİTÖR HASTALIĞI GÖZLERİ TEHDİT EDİYOR!

Ofis çalışanlarında görülen göz problemleri hakkında da konuşan Op. Dr. Adnan İpçioğlu, ''Çalışanlarda görülen ciddi problem günümüzde monitör hastalığıdır. Hepimizin hayatında bilgisayar çok önemli bir yer tutar. Yoğun klima kullanımı ofis çalışanlarında göz sağlığını ciddi derecede etkiliyor ve kişinin bir göz hastalığı varsa bunu tetikleyebiliyor. Özellikle klimalı ortamlarda göz kuruluğuna yönelik nemlendirici damla kullanılabilir. Düşük derecede olsa sürekli bilgisayara bakan kişilerde gözlük kullanımı yine faydalı olabilir'' diye belirtti.

SONBAHAR AYLARINDA GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANIN!

Sonbahar aylarında güneş ışınlarının göze direkt temasının göz sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyeceğini aktaran İpçioğlu, ''Sonbahar ayı da olsa güneş gözlüğü kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Özellikle araç kullananların güneş gözlüğü kullanmaları gerekiyor. Güneşli bölgelerde, güneşli ülkelerde güneş gözlüğü kullanımını şiddetle tavsiye ederim. Özellikle güneş gözlüğü Güneydoğu, Doğu Anadolu Bölgesi gibi dört mevsim güneş alan yerlerde güneş ışınlarının daha dik gelmesi nedeniyle özellikle araç kullanan kişilerde, açık havada çalışan kişilerde önerilir. Kışın açık havada çalışanlar ve araç kullananlara güneş gözlüğü kullanımını tavsiye edebiliriz'' diyerek açıklamasını sonlandırdı.

GÖZ SAĞLIĞI İÇİN TÜKETİLMESİ GEREKEN BESİNLER

Göz sağlığı için A vitamini oldukça önemlidir. A vitamini yönünden zengin besinler ise; alabalık, somon, tavuk ciğeri, böbrek, ciğer, kral uskumru, morina ciğeri yağı, balık yağı, tereyağı, yumurta sarısı, yağlı süt, peynir, balkabağı, brokoli, havuç, lahana, ıspanak, karalahana, pazı, karahindiba yeşillikleri, kırmızıbiber, maydanoz, Brüksel lahanası, tatlı patates ve portakaldır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER